0
2021'de SEO için 10 Temel Faktör
  • Tarih : 2021-03-13 11:33:05
  • Yazar : Scout Teknoloji

Arama motoru optimizasyonu (SEO), bir web sitesine sahip olan ve trafik çekmek ve dönüşüm yapmak isteyen herkes için hayati önem taşır. Arazi tabanlı bir işiniz varsa, insanlar sokakta dolaşabilir ve hatta bir satış bile yapabilirsiniz. Ancak internet ana cadde gibi değil ve aradığınızı bulmak için Google veya Bing gibi bir arama motoru kullanmanız gerekiyor. Bu arama motorları, web sitelerini değerlendirmek ve bir kullanıcının aramasıyla ne kadar alakalı olduklarına karar vermek için bir dizi ölçüm ve yöntem kullanır.

Bu, arama motorunun içeriğe, optimizasyona, kullanıcı deneyimine, mobil uyumluluğa, anahtar kelimelere, web sayfasının yaşına ve ne kadar yakın zamanda güncellendiğine bakacağı anlamına gelir. Metrikler değiştikçe ve rakipler sitelerini arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) daha üst sıralarda yer alacak şekilde değiştirip güncelledikçe, her yıl Google aramalarının ilk sayfasında olmak zorlaşıyor.

Google, Mayıs 2021'de yayınlanacak olan kullanıcı deneyimine dayalı bir dizi yeni metrik duyurdu ve web sitesi sahiplerinin ve geliştiricilerin farkında olması gereken başka alanlar da var. İşte 2021 boyunca SEO için dikkat etmeniz gereken 10 şey.

Anlamsal Olarak İlgili Anahtar Kelimeler

Bir SEO uzmanının , bir web sitesinin arama motoru sonuçlarına yardımcı olmak için birincil anahtar kelimelere bakması standarttı . Bununla birlikte, anlamsal araştırmalar yakın gelecekte daha önemli hale gelecektir. Anlamsal arama, Google'ın veya başka bir arama motorunun bir web sitesine baktığı ve yalnızca eşleşen anahtar kelimelere odaklanmak yerine kullanıcının aradıklarını yorumlamaya çalıştığı yerdir.

Örneğin, birisi "kızarmış tavuk" araması yaptıysa, anlamsal olarak alakalı kelimeler ve kelime öbekleri şunlar olabilir:

  • Ördek yağı
  • Ev yapımı sos
  • Domuz eti doldurma

Bunun nedeni, arama motorunun kullanıcının amacına odaklanmaya çalışması ve ilgili ifadeleri aramasıdır. Bu alakalı anahtar kelimelerden daha fazlasına sahip olmak, sitenizin SERP'lerde daha iyi performans göstermesine yardımcı olacaktır. Hedef kullanıcılarınızı düşünün ve içeriğinizi optimize etmek için onlar için yazın. Anahtar kelime araştırması çok önemlidir ve bu belirli alanda yardımcı olabilecek çevrimiçi birçok araç vardır. 

Yapay Zeka (AI)

Pek çok araç, ne hakkında içerik oluşturmanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olacak öneriler sunabilir. Bunlar, farklı konuları aramak için AI kullanarak yardımcı olur - rakiplerinizin arama motoru sonuçlarında bu kadar yüksek görünmek için neler yaptığını görebilirsiniz. Gittikçe olduğunu bakıyor AI başarı geleceğe gidiş için gerekli olacak .

AI ayrıca içeriğinizi optimize etmenize ve daha üst sıralarda yer almak için anahtar kelime araştırması yapmanıza yardımcı olabilir. Google, AI'yı RankBrain biçiminde uyguladı ve bu, web sitenizin nasıl derecelendirildiğinin bir parçasıdır. RankBrain, alakalı olan ancak aranan kelimeleri tam olarak içermeyen web sitelerini bulmaya yardımcı olan bir makine öğrenimi AI sistemidir. Google, sıralama web siteleri için 200'den fazla sinyale sahiptir ve RankBrain, görünüşte üçüncü en önemli olanıdır. 

Kullanıcı Deneyimi ve Google Temel Web Vitals

Google yalnızca bir web sitesinin anahtar kelimelerine ve içeriğinin ne kadar alakalı olduğuna bakmaz; aynı zamanda kullanıcı deneyimini de değerlendirmek istiyor. Bunu Google Core Web Vitals adı verilen yeni ölçümler aracılığıyla yapar .

 Web siteniz kötü performans gösteriyorsa, hemen çıkma oranı yüksekse ve yanıt vermiyorsa, sıralamalarda düşersiniz. Bu muhtemelen 2021'de SEO için en önemli faktördür.

 Temel web hayati bilgilerinde yer alan üç ölçüm veya alan vardır ve bunların tümü SERP'leriniz için önemlidir. Şöyle bilinirler:

  • En Büyük Zengin İçerikli Boya (LCP)
  • İlk Giriş Gecikmesi (FID)
  • Kümülatif Düzen Kaydırma (CLS)

İlk ölçü olan LCP, ilk sayfanın yüklenmesinin ne kadar sürdüğünü belirler. Yalnızca görüntü alanında görünenleri sayar, çizginin altında değil ve 2,5 saniyenin altında olması gerekir.

FID yanıt verebilirliği ölçer: Bir kullanıcı bir bağlantıya tıklarsa, web sitesinin yanıt vermesi ne kadar sürer? Bu, takip edilen eylemi değil, sadece ilk yanıtı ifade eder ve ideal olarak 100 milisaniyeden az olacaktır.

CLS, içeriğin ekranda nasıl yüklenip değiştiğini ifade eder. Görüntüler yükleniyor ve sonra ekranda karışık mı ve içerik hareket ediyor mu? Eğer öyleyse,  bir sorun var.

Bu yeni Web Vitals için bir web sitesini optimize edememek, zayıf bir kullanıcı deneyimi derecesi ve web sitenizin arama motoru sonuçlarında aşağı kayması anlamına gelir. 

Sayısal Pazarlama

Markanızı ve web sitenizi tanıtmak, trafiği artırmak için çok önemlidir ve arama motoru optimizasyonunun iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Dijital pazarlama, bir işi başlatmanın iyi bir yoludur ve mevcut becerilere ve yeteneklere sahipseniz, profesyonel bir ajans veya şirket içi bir ekip kullanılarak yapılabilir.

Hedef kitleleri sitenize çekerek ziyaretleri satışa dönüştürme olasılığınız çok daha yüksektir. Dijital pazarlama yardımcı olabilir. SEO'yu sosyal medya ve bir içerik pazarlama kampanyası ile birlikte kullanmak, fark edilmenize ve web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmenize yardımcı olabilir. 

Mobil Uyumluluk

Web sitenizin mobil uyumlu olması her zamankinden daha önemlidir. Google, son birkaç yıldır mobil sürümlere bakıyor ve masaüstü sürümlere daha az önem veriyor. Aslında, Google bu ay tam mobil ilk indekslemeye geçiyor!

Toplam e-ticaret sektörünün yaklaşık yarısı, tüm satışların yaklaşık yarısı cep telefonlarıyla gerçekleştirildi . Pazarın bu yüzdesi her yıl arttı ve devam edeceği tahmin ediliyor. Ek olarak, insanların yüzde 70'inden fazlası internete erişmek için yalnızca akıllı telefon kullanıyor ve asla bilgisayar kullanmıyor.

Mobil sitenizin duyarlı olduğundan emin olmalısınız, çünkü bu SEO'ya yardımcı olacak ve ayrıca yükleme hızını artıracaktır. Ana önceliğiniz olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamaktır, bu nedenle can sıkıcı pop-up'larınız olmadığından ve bu bilgilerin kolayca bulunabileceğinden emin olun. Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını görmek için ücretsiz Google aracını da kullanabilirsiniz - bu aynı zamanda nerede iyileştirmeler yapabileceğiniz konusunda size ipuçları verecektir. 

Sesli Aramalar

Birçok evde Siri ve Alexa yüklü olduğu için evler sanal asistanlara yabancı değildir. İnsanlar yıllardır akıllı telefonlarda sesli aramaları kullanıyor, bu nedenle bu alanın daha da büyüyeceği mantıklı. Bu web sayesinde, geliştiricilerin sesli aramaların SEO'yu nasıl etkileyeceğini düşünmeleri gerekecek.

İnsanlar aramaları bir şekilde yazarlar, ancak onları tamamen farklı şekilde konuşurlar. Anahtar cümleleri değerlendirirken, insanların bir soruyu nasıl soracağını düşünmeniz gerekecek: İfade ne kadar uzun olacak ve insanlar genellikle hangi kelimeleri kullanıyor? 

Video İçeriği

Araştırmalar, video içeriği barındıran web sitelerinin kitlelerini daha uzun süre koruduğunu göstermiştir. Müşterilerin video öğeleri içeren bir sitede kalma olasılığı daha yüksektir. Görsel görüntüler teşvik edicidir ve videoların  tek başına metin ve statik görüntülere göre satışla sonuçlanma olasılığı daha yüksektir . 

Görüntü Optimizasyonu

Görüntülerin doğru boyutta, çözünürlükte ve dosya türünde olduğundan emin olmak uzun süredir SEO'nun bir parçası olmuştur ve öyle olmaya da devam edecektir. Sadece doğru boyutta olmak yeterli değildir - aynı zamanda sitenizle alakalı, yüksek kaliteli ve alt etiketlerle etiketlenmiş olmaları gerekir.

Alt etiketler alakalı, benzersiz ve açıklayıcı olmalıdır. Arama motorları görselleri göremez, bu yüzden bir web sitesinde ne olduğunu anlamak için başka yollara ihtiyaçları vardır. Bu etiketler yardımcı olur, ancak dosya adları da yardımcı olur. Resimlerinizi sadece a1.jpg ve a2.jpg olarak adlandırmayın; onlara Google'ın anlayabileceği alakalı isimler verin. 

Uzun Biçimli İçerik

İçerik ne kadar iyi olursa, trafik o kadar fazla olacaktır. Daha uzun içeriklerin daha sık paylaşılmasının daha fazla geri bağlantı sağladığına ve bu nedenle aramalarda daha iyi performans gösterdiğine dair bazı kanıtlar da var. Ancak bu, yalnızca binlerce kelimeyi öne çıkarmak anlamına gelmez. Kalite, alakalı içerik SEO için de önemlidir.

Hedef kitlenizi meşgul eden, onları geri getiren ve nihayetinde satışa dönüştüren içerik oluşturmak istiyorsunuz. Makaleler, metni parçalamak ve daha okunaklı hale getirmek için H1, H2 ve H3 etiketlerini kullanmalıdır. Bağlantılar olabildiğince benzersiz olmalı ve ilgili makamlara işaret etmelidir. Bir makalenin ne kadar uzun olması gerektiği ve hangi anahtar kelimelerin dahil edileceği konusunda önerilerde bulunmanıza yardımcı olabilecek içerik araçları vardır; Tüm yapmanız gereken, sıralanmak istediğiniz arama sorgusunu girmektir. 

Yerel Arama Listeleri

Yerel ürünleri ve işletmeleri bulma ihtiyacı arttıkça bu alan daha popüler hale gelecektir. Kısmen 2020'de fazla seyahat edememe nedeniyle, yerel işletmelerin denizaşırı işletmelerden daha fazla internette aranma olasılığı daha yüksektir. Google'da yapılan değişiklikler nedeniyle bu, sıfır tıklama aramaları adı verilen yeni bir olaya yol açtı . Bu, bir arama yapıldıktan sonra, bir web sitesini ziyaret etme ihtiyacını ortadan kaldırarak sorguya verilen cevabın ekranın üst kısmında görüntülendiği yerdir. Örneğin, bir kişi yerel bir restoranın açılış saatini arayabilir ve cevap sonuçların en üstünde görünebilir. 

Özet

SERP analizi, tahmini aramalar ve öne çıkan snippet'ler gibi 2021'de SEO ve adwords çalışması için önemli olacak daha birçok alan var, ancak yukarıda listelenen alanlar geliştiriciler için hayati önem taşıyacak. Google, algoritmalarını iyileştirip ölçümlerini değiştirdikçe, sitelerinin arama sonuçlarının en üstünde kalması için geliştiricilerin hız kazanması gerekecektir.SATIŞ ÖNCESİ DESTEK & SORULARINIZ İÇİN 09:00-18:00 ARASINDA ARAYABİLİRSİNİZ.
Teklif Al
Şimdi Ara
Whatsapp İletişim
cialis dowsgame