0
Bilimsel Proje Hazırlamanın Basamakları Nelerdir?
  • Tarih : 2021-02-17 14:37:46
  • Yazar : Scout Teknoloji

Bilimsel Proje çalışması merak ve gözlem ile başlar. Çevremizi merak ederek, sorgulayarak, değişiklikleri araştırma isteğini içimizde uyandırarak bu yola çıkarız. Sonra merak ettiğimiz konularla ilgili gözlemler yapmaya başlarız ve kendimizi bilimsel proje hazırlarken buluruz. Fakat yaptığımız çalışmanın bilimsel proje niteliğinde olması için uygulamamız gereken basamaklar var. Şimdi sizlere sırasıyla onlardan bahsetmek istiyorum. 

1) Projenin konusunu seç 
Projeyi ilgilendiğiniz, üzerinde fikir yürüttüğünüz, düşündüğünüz, gözlem yaptığınız, merak ettiğiniz konular üzerine seçin. Aklınıza gelen fikirleri hemen bir kenara not alın. Hızlı karar vermeden, aralarından sizin en güzel yapabileceğiniz, konuyu seçin. Unutmayın, bu proje sadece sizin seçeceğiniz konuda bilgili olduğunuzu göstermeyecek aynı zamanda bilimse proje niteliği taşıyacaktır.  

2) Bilgi topla 
Konunuzu belirledikten sonra ilgili kitaplardan, makalelerden, dergilerden, ansiklopedilerden, internetten, insanlardan ve kurumlardan bilgi toplayın. Edineceğiniz bilgi sadece yazılı olmak zorunda değildir. Konunuzla ilgili fotoğraf, afiş, model, somut bulabileceğiniz her türlü   malzemeyi toplayın. Projenizi en iyi en farklı nasıl sunabileceğinizi düşünün. 

3) Bilimsel Yöntem 
Projenizin amacı nedir? Ne bulmaya çalışıyorsunuz? Sorunuzun cevabı ne olabilir? Varsayımınızı gösterecek deneyler nasıl olabilir? Ne tür malzemeleri kullanabilirsiniz? Hangi ölçümleri yapabilirsiniz? Gibi neden sonuç ilişkisi gerektiren araştırmalarınızı tamamlayın. 4) Kontrollü deney yap ve sonuçları kaydet 
Tasarladığınız deneyi kontrollü olarak gerçekleştirin. ‘Kontrollü olarak ve belirli bir işlem sırası izlenerek laboratuvarda tekrarlanan gözlemlere kontrollü deney denir.’ Deneyi gerçekleştirirken gözlemlerinizi, tüm fikirlerinizi not edin. Tüm çalışmanızın sona ermesi itibariyle her şeyi toparlamanız kolaylaşacak, ayrıca bir hata yapmışsanız, hatanızın nerede olduğunu göreceksiniz. Hata yapmaktan korkmayın! Bugün çağın bizlere gösterdiği buluşlar ve keşiflerin uzun uğraşların sonunda, tekrar tekrar deneme ile gerçekleştiğini unutmayın. Bilim sabır ve özveri gerektirir. Eğer bilimsel yöntemi doğru şekilde uygularsanız mutlaka bir sonuca ulaşırsınız. 

5) Grafikler, Tablolar, Çizimler, Modeller 
Ne elde ettiniz? Bulduğunuz sonuçlar nelerdir? Sonuçlarınızı grafikler, modeller, tablolar, çizimler yolu ile gösterin. 

6) Yaptığını göster 
Çalışmanız basit ve düzenli ve özverili olmalı fakat herhangi bir şeyin aynısı olmamalıdır. Yaptığınız çalışma her insanın anlayabileceği şekilde düzenlenmeli, ayrıca bu çalışmaya eğlence de katabilirsiniz. Bunu, renkleri kullanarak, modellemelerle, insanları şaşırtacak, eğlendirecek, ilgilerini üzerinize çekecek düzenlemelerle yapabilirsiniz. Burada tamamen yaratıcılık size kalmış. 

7) Rapor yazma 
Projenizin hikayesini anlatın. Ne yapmak istediniz ve nasıl yaptınız? Bilimsel bir projenin raporu da belirli kurallara ve belirli sıraya göre yazılmalıdır. Bu kuralara ve sıraya mutlaka uymalısınız. 

8) Sunuş 
Bilimsel bir projenin mutlaka sunumu vardır. Siz de projenizi arkadaşlarınıza, çevrenize öğretmenlerinize, ailenize ve tanımadığınız pek çok insana sunacaksınız. Bu yüzden heyecanlanmamak tabii ki elde değil. Mutlaka projeyi sunuş pratikleri yapın Birilerine sunun, bunu bir kez yaptıktan sonra daha rahat edeceksiniz. Ayrıca unutmayın ki projeyi en iyi siz biliyorsunuz. Çok uğraştınız ve emek harcadınız, şimdi sizin bildiğiniz bu bilgileri sizin dışınızdakilerle paylaşma zamanı geldi. Her şey çok güzel olacak merak etmeyin. 

Bu doğrultuda projeyi tamamlamış olacaksınız. Aklınıza takılan başka sorular varsa web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz. 

 SATIŞ ÖNCESİ DESTEK & SORULARINIZ İÇİN 09:00-18:00 ARASINDA ARAYABİLİRSİNİZ.
Teklif Al
Şimdi Ara
Whatsapp İletişim