0
COVID-19'un İnsan Beynine Verdiği Korkunç Hasar Otopsi Sonucuyla Kanıtlandı
  • Tarih : 2021-01-12 16:23:54
  • Yazar : Scout Teknoloji


Kendimizi sürekli koruma altına aldığımız ve almaya çalıştığımız şu dönemde COVID-19 ismini sıklıkla duyuyoruz. Bu nedenle biraz daha bilgi sahibi olmak amacı ile araştırmalara göz atıp sizin için bu bilgileri derledik.

COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden 19 kişinin beyni üzerinde yapılan bir çalışma var ve hastalığın neden olduğu nörolojik semptomlara açıklama getirmeyi vadediyor. Çalışmaya göre COVID-19, mini beyin kanamalarına neden oluyor.

COVID-19 hastalığının insan vücudunda sıradan bir hastalıktan çok daha ağır etkiler bıraktığı artık herkesin malumu ancak yapılan araştırmalarda sandığımızdan daha büyük etkilerin çıktığı kanıtlanmış durumda. 

Korunmakta olduğumuz bu virüs solunum sistemine zarar vermenin yanında, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına yol açıyor bunun yanında kalpte hasara ve kan pıhtılaşmasına neden oluyor. COVID-19 nedeniyle hayatını kaybedenler üzerinde gerçekleştirilen yeni bir otopsi çalışması, bazı hastalardaki baş ağrısı, hafıza kaybı, baş dönmesi, halsizlik, halüsinasyon, şiddetli nöbetler ve felç gibi nörolojik semptomları açıklamaya yardımcı olabilecek veriler ortaya koydu.

Bazı COVID-19 hastaları, mini beyin kanamaları yaşıyorlar

Hastaneye kaldırılan COVID-19 hastalarının hemen hemen yüzde 50’si, yemek hazırlamak gibi günlük yaşamsal aktiviteleri bile gerçekleştiremeyecek kadar ağır nörolojik semptomlar geçiriyor. Bunun karşılığında bu semptomların nedenini araştırırken otopsi sonucunda pek çok noktada beyin hasarı olduğunu görüldüğünü öğrendik. Söz konusu çalışma dahilinde COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden 19 kişinin beynini yakından incelenmiş. Bu kişilerin yaşları 5 ile 73 arasında değişkenlik gösterirken çoğu, diyabet ya da kardiyovasküler hastalıkları olan “yüksek risk grubundaki” kişiler seçilmiş. Lee, MRI mikroskobu ile bu hastaların beyni yakından incelendiğinde hiperintensiteler ve fibrinojen sızıntısı keşfedilmiş. 

COVID-19’un Neden Olduğu Güçlü Bağışıklık Tepkisi, Beyne Virüsün Kendisinden Daha Fazla Zarar Veriyor Olabilir 

koronavirüs

Yapılan açıklamalara göre nörolojik semptomlar gösteren COVID-19 hastaları yalnızca durumu yoğun bakıma yatacak kadar ağır olan ya da yüksek risk grubundaki kişiler değillermiş. Herhangi bir hastalığı olmayan ve yüksek risk grubunda yer almayan genç ve sağlıklı bireyler de COVID-19’a yakalandıklarında nörolojik semptomlardan şikayetçi olur hale gelmişler. 

Bu araştırmanın ilginç yanı ise; Dr. Lee ve ekibinin çalışmalar sırasında beyinde SARS-COV-2’ye dair hiçbir iz bulamamış olması. Yine de çalışmanın raporlarında hastalar öldükten sonra beyindeki SARS-COV-2’nin temizlenmiş olabileceği ya da virüsün testlerde tespit edilemeyecek kadar az bulunma ihtimali de bulunuyor. 

Dr. Nath son olarak ise,  gelecekte COVID-19’un beynin kan damarlarına nasıl zarar verdiğini incelemeyi planladıklarını ifade etti. 

Bu çarpıcı gerçeklerden sonra günlük hayatımıza her döndüğümüzde kendimizi biraz daha fazla korumakta fayda var. SATIŞ ÖNCESİ DESTEK & SORULARINIZ İÇİN 09:00-18:00 ARASINDA ARAYABİLİRSİNİZ.
Teklif Al
Şimdi Ara
Whatsapp İletişim