0
Google Analytics, YouTube Kanallarından Veri Toplamayı Durduruyor
  • Tarih : 2021-02-18 16:32:15
  • Yazar : Scout Teknoloji

Google AnalyticsYouTube Kanallarından Veri Toplamayı Durduruyor 

Google Analytics, 1 Şubat 2021'de YouTube kanal sayfalarından veri toplamayı durdurdu ve bunun yanında iki hizmet arasındaki bağlantıyı kullanımdan kaldırdıktan sonra artık YouTube kanal sayfalarından yeni veri toplamayacak. 
Geçmiş veriler erişilebilir olmaya devam edecek ancak yeni veriler izlenemeyecek. Google Analytics ile YouTube arasında bağlantı kurma özelliği geçen yılın Kasım ayında kaldırıldı. Mevcut bağlantıları olan kanallar, bu ayın başına kadar yeni verileri görüntüleye dvam etti. 
Google bu değişiklikleri iletmek için çok az çaba gösterdi. YouTube Yardım sayfasının üst kısmında bir bildirim olmasaydı, değişiklikler tamamen gözden kaçmış olacaktı. YouTube içerik oluşturucuları, YouTube Studio'da her zaman daha eksiksiz bir analiz verilerine sahip oldu. Google Analytics'e bağlantı kurmak için çok az teşvik var ve YouTube ile bağlantı, diğer verileri izlemek için Google Analytics'i düzenli olarak kullanan kişilere kolaylık sağlamak amacıyla sunulan bir ihtiyaçtan ziyade daha çok bir seçenek. 
Artık YouTube Analytics, pazarlamacıların kanallarındaki güncel bilgilere erişmesi için en iyi kaynak haline geldi. 

YouTube Analytics'e Genel Bir Bakış 
YouTube Analytics, güncel ölçümler ve raporlarla kanalınızın ve videolarınızın performansını izlemek için kullanılır. YouTube, tüm kanallarda ve videolarda verileri otomatik olarak toplar. Kullanımı site sahiplerinin bir izleme kodu yüklemesinin gerekli olduğu Google Analytics gibi değildir. Bu verilere YouTube Analyitics'te erişmek için önce YouTube Studio'da oturum açıp ve ardından sol gezinme menüsünden Analytics'i seçmeniz gerekmektedir. Bu bölümde karşınıza farklı sekmeler açılacak. Genel bakış sekmesinin yanı sıra, her sekme, hedeflerinizle alakalı verileri görmenize yardımcı olacak şekilde uyarlanmış şekilde ayarlanmıştır.  


Gelin, bu sekmeler ve bunlara dahil olan veriler hakkında bilmeniz gerekenlere göz atalım 

Genel Bakış: İzlenme süresi, görüntülemeler ve aboneler gibi kanalınız için temel içerikleri gösterir. Bu sekmede yer alan 4 rapor en iyi videolar, gerçek zamanlı etkinlik, en son videolar ve performanstır. Erişim: İçeriğinizin genel erişimini gösterim ve tıklama sayısı aracılığıyla gösterir. Bu sekme, trafik kaynağı türleri, en iyi harici kaynaklar, gösterimler ve arama terimleri için olan raporları içerir. Etkileşim: İzleyicilerinizin ne izlediğini gösterir ve toplam izlenme dakikası ile temsil edilir. Bu sekme, en iyi videolar ve oynatma listeleri ile en iyi kartları ve bitiş ekranlarını içerir. Kitle: Benzersiz izleyici sayısı, izleyici başına izlenen ortalama videolar ve abone artışı veya düşüşüyle temsil edilen videolarınızı kimlerin izlediğini gösterir. Bu sekme, hedef kitlenin konumu, demografisi ve izledikleri diğer kanallarla ilgili raporları içerir. Gelir: Kanalın para kazanılan videolardan ne kadar para kazandığını gösterir. Bu sekme yalnızca YouTube İş Ortağı Programı'ndaki içerik oluşturucular tarafından kullanılabilir. 

Umuyoruz ki bu yazımız sizlere bilgilendirici nitelikte olmuştur. Daha fazlası için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz. SATIŞ ÖNCESİ DESTEK & SORULARINIZ İÇİN 09:00-18:00 ARASINDA ARAYABİLİRSİNİZ.
Teklif Al
Şimdi Ara
Whatsapp İletişim