0
İnternette Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolları: Fact Checking
  • Tarih : 2021-02-24 15:01:41
  • Yazar : Scout Teknoloji


Bilginin oldukça ulaşılabilir olduğu 21. yüzyılda, doğru bilgiye ulaşmak o kadar da kolay değil. Araştırma yaptığımız herhangi bir konuda yüzlerce cevap buluyoruz ancak hangisine güvenebiliyoruz? Doğru bilgi konusunda oldukça tereddütlüyüz değil mi? Tüm bunlar milenyumun bize getirdikleri yani yanlış bilgi içerisinde boğulduğumuz bir internet havuzunun içerisindeyiz. Ancak her problem beraberinde alternatif çözümleri de getiriyor. Bugün öğrendiğimiz her şeye inanamamak öncelikle kendimize "Acaba doğru mudur?" diye sormak sanıyoruz ilk çözüm. Ancak yanlış bilgiyi doğuran bu sınırsız arama ağları kendi kontrol araçlarını da oluşturuyor. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi bunların örneklerine rastlıyoruz. Fact checking dediğimiz kavram yani "Doğrulama" yanlış bilgi dolaşımının önüne geçmek için büyük bir araç. 

Doğru Haber

Dediğimiz gibi öncelikle öğrendiğimiz bir bilginin doğru olup olmadığını sorgulamaya başlamak "fact checking" yapmaya başlamak demek oluyor. Ardından nasıl öğreneceğiz doğru mu değil mi? Bunun için Türkiye'deki en büyük doğrulama platformlarından teyit.org sürekli açıklamalar ve içerikler geliştiriyor. Basit metodlarla herkesin birer teyitçi olabileceğini söylüyor. Örneğin bulduğunuz bir görselin nereden geldiğini nereye ait olduğunu anlamak için Google'da ters arama yaparak görselin kaynağını ve belki de nereye ve kime ait olduğunu tespit edebilirsiniz. Ya da bir haberin kaynağı belirtilmemişse o haber hakkında Google'da arama yaparak nereden geldiğini, başka kaynaklarda nasıl anlatıldığını inceleyebilirsiniz. Teyit.org birçok konuda teyitleme yaparak duyduğumuz bazı haberlerin doğru mu yanlış mı olduğunu ortaya çıkarıyor ve bunun için kullandıkları methodlar var.                       

Dürüst Siyasetçi

Ayrıca Türkiye'de siyasetçilerin söylemlerinin doğru mu yanlış mı olduğunu teyitleyen başka bir kurum daha var. Kendilerine "Doğruluk Payı" ismini veren bu oluşum bir siyasetçinin söylediği dataların gerçeği yansıtıp yansıtmadığını kontrol ediyorlar. Yani 3 milyon işsiz var deniyorsa, Doğruluk Payı açıp TÜİK rakamlarına bakıyor ve açıklıyor, "Evet öyle" veya "Hayır öyle değil" diyebiliyor. Hatta "Kısmen doğru" diye bir butonları da var. Yani bilginin her zaman siyah veya beyaz olmadığını, bazen aynı anda doğru ve yanlış taraflarının olabileceğini söylüyorlar. Bizce de doğru! 

Bugün yaptığımız her işte doğruyu bilerek, takip ederek başarılı olunacağını gözden kaçırmamak gerek. Çünkü üstün körü bilinen yanlış yargılar bizi yanlış sonuçlara ve yanlış işlere götürür. 21. Yüzyılda en önemli şey bilgiyken, doğruyu bilenden ve doğruyu takip edenden başkası bize yardım edemez. 

Takipte kalın!SATIŞ ÖNCESİ DESTEK & SORULARINIZ İÇİN 09:00-18:00 ARASINDA ARAYABİLİRSİNİZ.
Teklif Al
Şimdi Ara
Whatsapp İletişim