0
Kurumsal Kimlik Nedir? Kurumsal Kimlik Neden Önemlidir?
  • Tarih : 2021-02-16 18:22:43
  • Yazar : Scout Teknoloji

Kurumsal kimlik; günümüz şartlarında bir işletmenin, kurumun, derneğin, vakfın veya bu alanda çalışan farklı girişimlerin elbisesi niteliğindedir. Aynı zamanda hem şirket içinde ki hem de şirket dışındaki duruşunu, prestijini, davranışını temsil eder.  Aslında kurumsal kimlik için kurumun görünen yüzünü diyebiliriz. Böylelikle kurumsal kimlik tasarımı da saydığımız farklı alanlardaki kurumların faaliyetlerine kişilik, ilke, misyon ve vizyon kazandırması anlamına gelir.  Burada altını özellikle çizmek istediğimiz noktayı şu şekilde ifade edebiliriz. Kurumsal kimlik firmanın prestijini oluştururken, aynı zamanda da markanın değerinin artmasını sağlamaktadır. 

Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşamaları 

Kurumsal kimlik oluşturma aşamalarını 5 temel basamak olarak inceleyebiliriz. İlk olarak tam olarak ne istenildiğine karar verilmesi ve onaylanması sürecidir. İkinci aşama ise zamanlamadır. Hem işin zamanında bitmesi hem de çağa uygun olması ve dönemin gerekliliklerini taşıması gerekmektedir. Bundan sonraki aşama ise; sunumdur. Hazır hissettiğinizde yetkililerin onayı alınmalıdır. Ardından düzeltme aşaması gelir ve eksikler, son düzenlemeler yapılır. Son olarak ise artık onaylanan tasarımın gerekli tüm alanlarda basılması ve yayılması aşamasıdır. Burada zamanlama ve öncelikle hitap edilecek kitlenin belirlenmesi oldukça önemlidir. 

Kurumsal kimlik için öncelikle önemli olan ve göze çarpan logo tasarımıdır. Logoyu bir binanın yapı taşı olarak düşünebilirsiniz. Nasıl ki binaların yapımı ve büyümesi ilk taşın yerine konulmasıyla başlar. Logo da bir kurum için bu şekildedir ve her şey onun üzerinden yürümeye devam eder. Bundan dolayı logo üzerinde düşünülmeli, kafa yorulmalıdır. Logo tasarımı ile rengi ile her çizgisine kadar kurumu anlatmalı, ifade etmelidir. 

Kurumsal kimlik firmaların imzası niteliğini taşımakta olup asla değişime açık değildir. Bu yüzden firmaların büyüklüğü ne olursa olsun kurumsal kimlik tasarımı yapılırken çok titiz davranılmalıdır. Çünkü markalara bir imaj kazandıracak, kurumu tanıtacak, hedef müşteri kitlesindeki görünürlüğünü arttıracak, olan bu seçim firmanın bilinirliği üzerinde etkisi olacaktır. Büyük firmalar için, firmanın kendi vizyon ve araçları ile geliştirilen, herkes için ortak tanıma sahip olan bir kurumsal kimlik tasarımı yapılmalıdır.  


Peki, Bu ‘Kurumsal Kimlik’ Kavramı Neleri Kapsar? 

Kurumsal kimliğin birçok ögesi var. Örneğin; firmanın ürettiği ürünler ve bu ürünlerin ambalajları, bina, ofis ya da şantiye alanları gibi firmaların içinde yer aldıkları çevre, firmalara ait tabelalar ve diğer çeşitli yönlendirme araçları, şirkete ait düzenlenen sergiler, fuarlar, kurum içinde ve dışında kullanılan antetli kağıtlarzarflardosyalar, çalışanlara ait kartvizitler, şirket adına kesilmiş faturalar ve irsaliyeler, tahsilat mektupları, firmaların verdiği belgeler, firma tarafından yayımlanan kurumsal yayınlar ve raporlar, işletmeye ait kataloglar, reklamlar veya broşürler, ayrıca firmanı eğer var ise bayrakları ya da ajanda, takvimbloknot gibi promosyon ürünleri firmanının kurumsal kimliğini oluşturan bazı ögeleridir. 

Tabii ki bunun yanında, firmaların web siteleri ya da farklı dijital tanıtım yöntemleri de kurumsal kimlik çalışmalarının içinde yer alır. 

Kurumsal kimlik kavramı gördüğünüz üzere, kurumun imajıyla ilgilenir. Bu nedenle firmanın aslında en önemli reklam aracıdır ve oluşturulmasında uzmanlarla çalışılmalı, hiçbir detay atlanmamalıdır çünkü kurumsal kimlik oluşturulurken vazgeçilmez, olmazsa olmaz olan temel ana kural, kuruma ait hiçbir detayın ya da verinin atlanmamasıdır. Sizde profesyonel bir destek almak isterseniz hemen web sitemizi ziyaret edin.! SATIŞ ÖNCESİ DESTEK & SORULARINIZ İÇİN 09:00-18:00 ARASINDA ARAYABİLİRSİNİZ.
Teklif Al
Şimdi Ara
Whatsapp İletişim