0
Neden Progresif Web Uygulamaları Web Geliştirmenin Geleceği Olacak?
  • Tarih : 2021-02-19 12:00:13
  • Yazar : Scout Teknoloji

Son zamanlarda, özellikle mobil cihazlar açısından web geliştirmenin geleceği olduğunu iddia eden PWA'lar hakkında çok fazla söylenti çıktı. Özünde, Progressive Web App (PWA), kullanıcılara yerel uygulama benzeri bir deneyim sunan modern web tekniklerini kullanan bir web uygulamasıdır. Bunlar, önbelleğe alma, arka planda senkronizasyon ve push bildirimleri gibi özellikleri kullanmak için aşamalı olarak geliştirilmiş web uygulamalarıdır. PWA'lar şu anda iki yıldan fazla süredir ortalıkta olsada, tepkileri oldukça zayıf gözüküyor. Birkaç büyük oyuncu bu felsefeyi benimsedi, ancak çoğu aslında onu pek benimsemedi. Apple henüz bu konuya girmediği için Chrome ve MozillaPWA'ları test etmek için belki de en iyi tarayıcılardır. 

PWA - Gerçekten iyi mi? 

Bir yandan, çoğu durumda şüphesiz hızlı ve verimli yerel uygulamalarımız var. Öte yandan, biraz yavaş olan ve bağlantı sorunları olan web siteleri var. Twitter ve Google'ın öncülüğünü yaptığı Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi (AMP), yalnızca bu yavaş bağlantı sorunlarını çözmek için 2016 yılında kuruldu. PWA'lar olası tüm senaryolarda kusursuz bir şekilde çalışmaktadır. Sorun, bağlantımızın olmadığı ve hata sayfasıyla karşılaştığımız zamandır. İyi bir bağlantıyla karşınıza asla bir sorun çıkmaz. Ancak yavaş bir bağlantınız varsa bu çok can sıkıcı bir hal alabilir. Sayfa yükleniyor gibi görünüyor ve tek gördüğünüz boş bir ekran olacaktır. Sadece bekleyebiliriz ama sayfa hiçbir zaman yüklenmez. PWA'ların en iyi yanı yavaş bağlantı ile mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini bağlantı yokluğunda elde edersiniz. Diğer uygulamalar, hafızanın değerli bir bölümünü tüketen bu zamanın çoğu için geçersiz kalır. AndroidiOS ve web gibi farklı platformlar için ayrı kod tabanları geliştirmeyi ve sürdürmeyi planlıyorsanız, maliyet çok daha yüksek olabilir. PWA'ların Kullanabileceği Yerel Uygulama Özellikleri 

-Push bildirimleri 
-Tam ekran 
-Çevrimdışı çalışma 
-Açılış ekranı desteklenerek daha fazla uygulama hissi verir 

PWA'lar bu tür daha birçok özellikten yararlanabilir. Yukarıdaki noktalar yalnızca size PWA'ların neler yapabileceğine dair bir ipucu vermek için yazılmıştır. Ancak, şu anda yalnızca yerel uygulamaların yararlandığı bazı geleneksel özellikler gözükmektedir. 

PWA'ların Şu Anda Kullanamayacağı Yerel Uygulama Özellikleri 

-Farklı donanım sensörlerine erişim yok veya oldukça kısıtlayıcı 
-Alarms 
-Telefon Rehberi Erişimi 
-Modfiying Sistem Ayarları 

PWA'lar oldukça hızlı bir şekilde gelişiyor ve bu özelliklerin çok yakında faaliyete geçmesini umuyoruz. 

Okuduğunuz için teşekkürler! SATIŞ ÖNCESİ DESTEK & SORULARINIZ İÇİN 09:00-18:00 ARASINDA ARAYABİLİRSİNİZ.
Teklif Al
Şimdi Ara
Whatsapp İletişim
cialis dowsgame