0
Sağlık Sektörü için Devrim!  ⠀⠀⠀⠀⠀⠀
  • Tarih : 2020-12-30 11:47:02
  • Yazar : Scout Teknoloji


Bugüne kadar dünya genelinde binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan pandemiler; örneğin veba, kanamalı ateş, kızamık, çiçek hastalığı ve şimdi de koronavirüs insanlık için önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu tehdidin önüne geçebilmek ve olası kötü sonuçlarını minimumda tutabilmek için birçok sağlık kuruluşu çalışmalarına devam ediyor.  

Normal şartlar altında, ciddi veya yaşamınızı tehdit eden bir hastalığa yakalandığınızda doktor ve hemşire gözetiminde tedavi olmak, bunun için hastaneye başvurmak en güvenli seçimdir. Fakat ne yazık ki şu an bunu gerçekleştirmek büyük risk içeriyor. Bu nedenle bilim insanları bu durumu nasıl sağlıklı çözüme kavuşturabiliriz yolunda yapay zekayı kullanmayı düşünüyorlar. 

Yapay zeka artık hayatımızın her alanında olduğu gibi sağlıkta da devrim yaratıyor. 

 

Koronavirüs gibi ölümcül salgınlar, genellikle bilim insanları bu hastalıkların önüne geçene kadar hızla yayılmış olur. Bu nedenle bilim insanlarına göre mevcut salgında virüs çoktan yayıldığı için yapay zeka çözüm olamayacak fakat bir sonraki salgında önemli rol oynayacaktır. Oluşturulabilecek bir yapay zeka binlerce hastanın verilerini tarayabilir, ne tür tedavilerin işe yarayabileceği konusunda yardımcı olabilir ve tedavi sürecini izlemede destek olabilir. Bunun yanında hastalık yayılmadan gen dizilimini tespit edebilir. 

“18-24 ay içerisinde ilaç üretmek mümkün” 

Edindiğimiz bilgilere göre; İngiltere’de çalışmalarını sürdüren bir girişim olan Exscientia Ltd. hızlı bir şekilde ilaç üretmek için yapay zeka kullanan şirketler arasında. Girişimin CEO’su Andrew Hopkins, bir hastalık ortaya çıktıktan sonra 18-24 ay içerisinde ilacı üreterek, klinik testlere başlayabileceklerini belirtiyor.  

2019’da Exscientia, araştırmaya başladıktan sadece bir yıl sonra test edilmeye hazır olan obsesif kompulsif bozukluğu tedavi edebilecek bir bileşik tasarlamıştı. Şirkete göre bu ortalamadan beş kat daha hızlı. 

“Hastayı evden izlemek ideal bir çözüm olabilir mi?” 

Danimarka’dan bilim insanları, ‘yapay zeka ile hastayı evde izlemeyi içeren yeni yöntemler bu sorun için ideal bir çözüm olabilir mi?’ sorusuna yanıt arıyor. Bu teknolojiler, hastanın vücuduna yerleştirilen küçük sensörler aracılığıyla kan basıncını, oksijen doygunluğunu, kalp atış hızını ve solunum sıklığını ölçen kablosuz cihazlar ile akıllı veri izleme sistemlerinden oluşuyor. 

Sensörlerden gelen bilgiler kablosuz olarak yeni izleme sisteminin beynini oluşturan merkezi bilgisayara iletiliyor. Bilgisayar, yapay zeka algoritmaları kullanarak birçok veriyi okuyor, analiz ediyor ve yorumluyor. Bu sayede hastanın değerlerinin normal olup olmadığını veya durumunda bir komplikasyona sebep olabilecek ölçüde sapma olup olmadığını değerlendiriliyor. Acil durumda, sistem bir dizi yanlış olabilecek alarmı filtreledikten sonra hastane personelini kablosuz iletişim araçları ile hemen bilgilendiriyor. Böylelikle hasta, süreci çok acil ve doktor müdahalesi gerektirmeyen durumlar dışında evinde, herkesten izole bir biçimde atlatabiliyor. 

“Daha verimli”

Yapay zeka teknolojisi, insan davranışlarını gerçekleştirme konusunda her geçen gün gelişme göstererek daha verimli, daha hızlı ve daha düşük bir maliyetli çözümler sunuyor. Umuyoruz ki başka büyük bir salgın hastalık ile karşılaşmadan sağlık sektöründe yapay zeka alanında da eksiksiz bir şekilde var olabiliriz. SATIŞ ÖNCESİ DESTEK & SORULARINIZ İÇİN 09:00-18:00 ARASINDA ARAYABİLİRSİNİZ.
Teklif Al
Şimdi Ara
Whatsapp İletişim