0
Site Trafiğini Önemli Ölçüde Artırmak İçin Pinterest SEO Nasıl Kullanılır
 • Tarih : 2021-03-13 12:59:39
 • Yazar : Scout Teknoloji

Bu blogu okuyorsanız, arama motoru optimizasyonunun (SEO) içeriğinizi organik aramada izleyicilerin gözlerinin önüne çıkarmanın anahtarı olduğunu zaten biliyorsunuzdur . Ancak meşgulsünüz ve dışarıdaki her platform için içeriğinizi optimize etmeye her gün saatlerinizi ayıramazsınız.

Neyse ki, biraz zaman ayırmanın site trafiğiniz için muazzam faydalar sağlayabileceği birkaç yer var ve Pinterest inkar edilemez bir şekilde bunlardan biri.

Site trafiğinizi hızla artırmakla ilgileniyorsanız, Pinterest SEO, ne olduğu, neden önemli olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında bir tartışma için okumaya devam edin. Ardından, sitenizi Pinterest SEO için hazırlamanın özüne ve sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmak için 10 gelişmiş ipucuna dalacağız.

Pinterest SEO Nedir ve Neden Önemlidir?

SEO, sosyal medya, arama motorları ve YouTube dahil olmak üzere içeriğinizin arama sonuçlarında görünebileceği herhangi bir platformda devreye giren "arama motoru optimizasyonu" anlamına gelir. Pinterest SEO, özellikle sitenize daha fazla organik trafik oluşturmak için profilinizi ve Pinlerinizi optimize etmeyi içerir. 

Pinterest görsel bir arama motoru olduğu için Pinleriniz aylarca birden çok kez yeniden görünebilir. Twitter, Instagram ve Facebook gibi platformlardan çok daha uzun bir içerik raf ömrüne sahip olduğu için Pinterest'in SEO için en önemli sosyal platform olduğunu iddia edebilirsiniz 

Bir Pin'in ömrü Facebook'tan 100 kat, Twitter'dan 400 kat daha uzun !

Bu nedenle, ilk başta odaklanmak için birkaç sosyal medya platformu arasından seçim yapmanız gerekiyorsa, Pinterest ile gitmek mantıklıdır. Paranızın karşılığını en çok alacağınız yer burasıdır.

Pinterest SEO Nasıl Çalışır?

Google SEO'yu duyduysanız, Pinterest SEO, her ikisinin de kullanıcılar bir konuyu aradığında içeriğin görünmesine neden olan hedeflenmiş anahtar kelimeler kullanması bakımından benzerdir. Ancak Google, geri bağlantılar ve site haritaları gibi teknik SEO ölçümlerini kullanırken , Pinterest'teki sıralamanın sosyal paylaşımlar ve etkileşim ölçümleriyle daha çok ilgisi vardır. 

Pinterest'in Google ve Instagram'ın bebekleri olduğunda ne olacağını söyleyebilirsiniz.

Bir konuyu aradığınızda, Pinterest'in algoritması size aşağıdakiler gibi SEO faktörlerine dayalı arama sonuçlarını gösterir:

 • Konu aramanızla ne kadar alakalı: Pinin başlığında veya açıklamasında ilgili anahtar kelimeler var mı?
 • Bağlantı verilen web sitesinin kalitesi ("alan kalitesi"): Siteden kaç öğe Sabitlendi? Web sitesinde ne kadar etkileşim ve trafik var?
 • Pinner'ın Kalitesi: Pinterest'te ne kadar aktifsiniz ve diğer içeriğiniz başkalarının panolarıyla ne kadar iyi ilgileniyor veya bunlara kaydediliyor? Diğer kullanıcılara yorum veya yanıt veriyor musunuz?
 • Pinin kendisinin kalitesi: Resim veya grafik görsel olarak ne kadar çekici? Pin ne kadar yeni ve şimdiden popüler mi? Kaliteli içeriğe bağlanıyor mu?

Sitenizi Pinterest SEO için Hazırlama

Sabitlemeye başlamadan önce, her şeyin sorunsuz çalıştığından emin olmak için biraz temizlik yapmanız gerekir.  

1. Pinterest İşletme Hesabınızı Oluşturun

Başka bir şey yapmadan önce, gelişmiş analitiklere, reklam satın alma seçeneğine ve Pinleri tanıtma olanağına erişebilmek için bir işletme hesabınız olduğundan emin olun .

Kişisel hesabınızı bir işletme Pinterest hesabına dönüştürmek için profil menünüze gidin ve Ayarlar Hesap ayarları Hesap değişiklikleri Hesabı dönüştür'ü tıklayın. 

Halihazırda bir Pinterest hesabınız yoksa (veya kişisel hesabınızdan ayrı bir bağımsız sürüm istiyorsanız), yeni bir işletme hesabı oluşturmak için bu sayfaya gidin . Başlamadan önce tarayıcınızda kişisel Pinterest hesabınızdan çıkış yaptığınızdan emin olun.

Profil resminizi, işletme adınızı, web sitenizi ve diğer bilgileri eklemek için Hesap oluştur'u tıklayın ve istemleri izleyin. Kurulum ekranı ayrıca sizden işletme türünüzü ve odaklanmanızı ve reklam yayınlamayı planlayıp planlamadığınızı (her zaman emin değilim'i seçip daha sonra karar verebilirsiniz) isteyecektir .

2. Web Sitenizi Bağlayın

İşte biraz teknik hale geldiği yer burasıdır, ancak sitenizden yayınlanan Pinler için analitiklere tam erişim (siz veya başkaları tarafından) ve Pinterest'teki izleyicilere diğer içeriğinizi nerede bulabileceklerini bildirmek için web sitenizi talep etmek çok önemlidir.

Web sitenizin arka ucuna şu üç seçenekten birini ekleyerek web sitenizi Pinterest'te talep edebilirsiniz:

 • Bir HTML etiketi
 • Bir HTML dosyası
 • Bir DNS TXT kaydı

3. Zengin Pinler (Veya Bunu Sizin İçin Yapan Bir Eklenti) Ekleyin

Zengin Pinler için başvurmak , SEO içeriğinizi yükseltmenin harika bir yoludur. Zengin Pinler, Pinlerinizin hem keşfedilebilirliğini hem de göz alıcı doğasını etkileyen daha fazla ayrıntı ekler. 

Yalnızca sağladığınız bilgileri ve ayrıntıları tutan normal bir Pin yerine, bir Zengin Pin web sitenizden otomatik olarak ekstra bilgi alır. İster bir blog gönderisine, ister bir ürüne, bir uygulamaya veya bir tarife geri dönüyor olun, sizin için bir Zengin Pin vardır.

Zengin Pinleri sitenize hızlı bir şekilde eklemenin bir başka yolu da Yoast SEO (siteniz için yine de almanız gereken mükemmel bir eklenti) gibi bir eklenti kullanmaktır . Pinterest bağlantınızı doğrulamak ve doğrudan WordPress'ten Zengin Pinler için başvurmak için eklenti ayarlarına gidebilirsiniz.

Pinterest SEO'yu En Üst Düzeye Çıkarmak İçin 10 İpucu

Siteniz ve Pinterest profiliniz istediğiniz şekilde ayarlandıktan sonra, Pinterest'i trafiği artırma potansiyeli ile tam anlamıyla kullanmaya başlamanın zamanı geldi. Kendinizi doğru bir şekilde başlatmak için bu ipuçlarını izleyin!

1. Pinterest'te Anahtar Kelime Araştırması yapın

Pinterest için anahtar kelime araştırması, Google için standart anahtar kelime araştırması yapmaktan biraz farklıdır (özellikle Google anahtar kelime araştırmasına yardımcı olacak epeyce araç olduğundan, ancak Pinterest için henüz yok). 

Başlamanın en iyi yollarından biri, konunuzu Pinterest'in arama çubuğuna yazmaktır.

Anahtar kelimeleri içeren bir grup renkli kutu, üstte arka arkaya görünecektir. Bunlar, sonuçlarınızı daraltmak için ilgili değiştirici terimler önerdikleri, Pinterest'in yönlendirmeli aramasının bir parçasıdır. Geniş bir konu olan "vegan" yazdım ve Pinterest, "tarifler", "kahvaltılar", "yemekler" ve "çorba" gibi bu konuyla ilgili en son yapılan en popüler aramalara dayalı terimler önerdi.

Bu bilgiyi, sitenizde hangi konuların ele alınacağına ve Pin oluştururken hangi popüler anahtar kelimelerin ekleneceğine karar vermek için kullanabilirsiniz.

Nişinizde sıralayan diğer sitelere baktığınızdan ve ne yaptıklarını gördüğünüzden emin olun. Küçük bir rakip araştırması asla kötü bir şey değildir!

2. Anahtar Kelime Açısından Zengin Bir Profil Oluşturun

Evet, Pinterest profilinizin de arama sonuçları için optimize edilmesi gerekiyor. 

SEO dostu (çünkü profilinizin URL'sinin bir parçası olacağından) bir kullanıcı adı seçtiğinizden ve Hakkında bölümünü web sitenizin URL'si, uzmanlığınız veya nişinizin kısa bir açıklaması (anahtar kelimeleri aklınızda bulundurun) ve -kalite profil resmi veya logosu.

3. Ana Anahtar Kelimelerle Panolar Oluşturun ve Pano Açıklamalarını Optimize Edin

Pinterest'in algoritması, görünürlüğünüzü ve ne tür içeriklerde uzmanlaştığınızı belirlerken panolarınızı dikkate alır, bu nedenle içeriğinizi nişiniz için popüler anahtar kelimelerle eşleşecek şekilde düzenlediğinizden emin olun. 

Örneğin, yaşam tarzı iş alanında uzmanlaştığım için panolarıma "Yaşam Tarzı İş Fikirleri", "İçerik Pazarlama Stratejisi" ve "Kadınlar için İş Fikirleri" gibi popüler anahtar kelimelerle adlandırdım.

Ayrıca panolarımı görsel olarak daha çekici hale getirmek (ve içeriği bir bakışta öğrenmeyi kolaylaştırmak) için özel pano kapak resimleri oluşturdum. 

4. Anahtar Kelime Açısından Zengin Pinler Oluşturun

Anahtar kelimelerin gerekli olduğunu söylemiş miydim? Pinlerinizin başlıklarını ve açıklamalarını verirken olabildiğince spesifik olun. Pinlerinizi daha cazip hale getirmek için alakalı anahtar kelimeler, duyusal kelimeler ve olabildiğince olumlu duygular ekleyin . 

Pinterest görsel bir ortamdır, bu nedenle yüksek kaliteli fotoğraflar kullandığınızdan emin olun. Pinterest ayrıca dikey Pinleri tercih eder, bu nedenle resimlerinizi 2: 3 veya 1000x1500 piksel en boy oranında tutmaya çalışın. 

Resimlerinizin içeriğine gelince, Pinlerinizi öne çıkarmak için parlak ve yüksek kontrastlı renkler kullanın. Photoshop veya Canva gibi grafik tasarım araçlarını kullanarak görüntünüze metin eklemeyi unutmayın !

5. Aynı Gönderi İçin Birden Fazla Görüntü Oluşturun

Aynı URL'yi farklı resimlerle birden çok Pin'e ekleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Pinterest yeni içeriği sever ve aynı gönderiyle birkaç anahtar kelimeyi hedeflemenize olanak tanır.

Örneğin, web sitenizden bir makaleyi Sabitliyorsanız, en sevdiğiniz grafik tasarım aracıyla makaleden görüntüleri çekip metni kaplayarak (ve görüntü boyutlarını değiştirerek) birkaç benzer görüntü oluşturun. 

Ardından, her bir resmi aynı gönderiye geri bağlanan bir Pin'e dönüştürün. Her Pin için anahtar kelime açısından zengin farklı başlıklar ve açıklamalar kullanın.

6. Günde Birden Çok Kez Tutarlı Şekilde Sabitleyin

Her gün birkaç kez Sabitlemeniz gerektiğini duymak kulağa çok zor geliyor. Yine de, Pinlerinizi toplu olarak oluşturursanız ve otomatik bir zamanlayıcı kullanırsanız, bu kadar uzun sürmenize gerek yoktur - özellikle aynı bağlantıyı birkaç kez Sabitleyeceğiniz, farklı resimler kullanacağınız veya Pini çeşitli panolara göndereceğiniz için . 

Ayrıca, tüm Pinlerinizin size ait olması gerekmez. İyi bir kural, 80/20 kuralını takip etmektir: Pinlerinizin yüzde 80'i, izleyicilerinize yardımcı olacağını düşündüğünüz başkalarının materyallerini yeniden Sabitlemelidir. Pinlerinizin yalnızca yüzde 20'sinin orijinal içeriğiniz olması gerekir.

Sabitleme frekansınıza gelince, sık olmayan telaşlarda Pin'den daha tutarlı olmak daha önemlidir. Mümkünse, günde 5-30 pin arasında Pinning ile başlamayı deneyin . 

Pin için en iyi zamanlar, hedef kitlenizin çevrimiçi olduğu zamandır, bu nedenle en iyi bahis, belirli veriler için kendi Pinterest analizlerinizi kontrol etmektir. Yine de çoğu niş için, Cumartesi sabahları gönderi paylaşmanız ve standart çalışma saatlerinde Sabitlemekten kaçınmanız iyi olur.

Ve eğer Dünya'da günde birkaç kez Pin yapmak için zaman bulacağınızı merak ediyorsanız, kısa cevap, yapmamalısınız: Pinlerinizi hafta için planlamak için bir uygulama ( Tailwind , Buffer  veya Later gibi ) kullanın tek seferde düştü. 

7. Grup Panolarına Katılın

Nişinizdeki diğer kişileri takip ederek, Pinlerinize yorum yaparak ve Pinlerinizdeki yorumlara yanıt vererek her zaman Pinterest ile etkileşim kurmanız gerekirken, bir grup panosuna katılarak topluluk katılımınızı artırabilirsiniz .

Bunlar, birden fazla Pinner'ın pano konusuyla eşleşen içeriğe katkıda bulunduğu ortak çalışma panolarıdır. Yeni izleyiciler bulmanın harika bir yolu! Nişinizdeki topluluk panolarını bulmak için PinGroupie gibi arama araçlarını kullanın .

8. Tailwind Kabilelerini Kullanın (Artık Tailwind Toplulukları)

Kullandığım Tailwind Topluluklar payı büyük içeriği arar. Tailwind, Pinterest için bir planlama ve analiz aracıdır ve "Toplulukları", Pinners'ın belirli anahtar kelimeleri veya etiketleri takip etmesine olanak tanıyan ayrı bir işlev olarak sunar. 

Tüm seçilmiş Pinlerinizi önceden planlamak istiyorsanız, Tailwind Toplulukları kaliteli içeriği sadece birkaç dakika içinde bulmanın harika bir yoludur. 

9. İlgili Resimleri Kullanın

Görsel arama , Google ve özellikle Pinterest dahil tüm arama motorları için önemli bir faktör haline geliyor. Markanız veya içeriğinizle ilgili yüksek kaliteli, net resimler kullanmak daha hızlı bulunmanıza yardımcı olabilir.

Pinleriniz için ilham kaynağı olarak kullanabileceğiniz popüler ilgili görselleri keşfetmek için Pinterest Lens'e göz atın .

10. Katılımı Artırın! 

Son fakat en az değil, katılım her zaman hedefiniz olmalıdır. Herhangi bir SEO ortamında olduğu gibi, daha fazla etkileşim sitenizin görünürlüğünü artırır. Emin olun:

 • Pinleri diğer sitelerde paylaşın.
 • İnsanların sizi yüksek kaliteli ve ilgi çekici Pinlerle yeniden sabitlemesini kolaylaştırın.
 • Diğer kişileri yeniden sabitleyin.
 • İlgili panoları ve hesapları takip edin.
 • Pinlerinizdeki yorumlara yanıt verin.
 • Diğer kullanıcıların Pinlerine yorum yapın.

Pinterest SEO, Site Trafiğiniz için Oyun Değiştirici Olabilir

SEO'nun geniş dünyasına dalmak baş ağrısına neden olabilirken, SEO'nun en iyi uygulamalarına küçük bir yatırımın sizi uzun bir yol alabileceği birkaç platform vardır.

Pinterest bu platformlardan biridir. Hızla büyüyen bir görsel arama motoru olan Pinterest, hem büyük bir izleyici kitlesine hem de içerik için uzun bir raf ömrüne sahip - ki bu sizin için harika bir haber! 

Pinterest profilinizi optimize ettiğinizden ve web sitenizi bağladığınızdan emin olun, ardından Pinterest algoritmasını yatıştırmak için anahtar kelime açısından zengin pinler ve kaliteli panolar oluşturmaya başlayın. Hayatınızı kolaylaştırmak ve paylaşmak için kaliteli içerik bulmak için planlama araçlarını ve Pinterest topluluklarını kullanın. 

İpleri öğrendikten sonra, Pinterest web sitenizin trafiği için gerçek bir altın madeni olabilir!SATIŞ ÖNCESİ DESTEK & SORULARINIZ İÇİN 09:00-18:00 ARASINDA ARAYABİLİRSİNİZ.
Teklif Al
Şimdi Ara
Whatsapp İletişim