0
Son Günlerin Trendi: Clubhouse
  • Tarih : 2021-02-02 12:13:31
  • Yazar : Scout Teknoloji


Clubhouse, Ne Ola Ki?  

Son dönemin kendinden en çok söz ettiren uygulaması Clubhouse oldu. Eski Google çalışanı Paul Davidson ve Rohan Seth tarafından oluşturulan sesli sohbet uygulaması olan bu uygulamayı çok katılımcılı radyo programı veya katılımcılı anlık podcast olarak da tanımlamak yanlış olmayacaktır. İnsanlar bu uygulama içerisinde odalar kurarak sohbet gerçekleştirmekte. Oda kurucuları tarafından el kaldıran insanların sohbete dahil edilmesiyle kolektif bir sohbet gerçekleştirilebilmekte. 

Davet Sorunsalı 

Kişisel davet ile katılabilen bu uygulama şu an sadece IOS kullanıcılarına hizmet verebilmekte. Bu yüzden de nüktedan düşünüş ile arkadaşların arasını açabilme potansiyeline de sahip olabilmekte ilk başta. Yine de üzülmeyin Twitter gibi uygulamalarda yurt dışı ve içinden kişiler tarafından davet paylaşımı yapılabilmekte. Denemekte fayda var! Reklam ve herhangi bir ücretle tabii olmayan Clubhouse'un yakında Android işletim sistemlerinde de kendisine yer bulması bekleniyor. 

Neden Android'de Yok? 

Nevşin Mengü'nün Youtube kanalındaki yayınına katılan Türk girişimci Levent Sapçı bu uygulamanın IOS'ta olmasının sebebini şöyle açıklıyor: "Amaç yüksek profilli büyüme sağlamak. Davet sistemiyle büyümeye başlaması da o yüzden. İçeride çok elit ve ayrıcalıklı bir kesim var. İnsanlar da ben de orda olmalıyım, yüksek profilli yatırımcılara ulaşmalıyım diyor." 

Aynı zamanda tüm bu sürecin de bir dijital pazarlama stratejisi olduğunu kavramak gerek. Çünkü Clubhouse "elit" bir kitleyi etrafına toplayarak, kendisini daha çekici ve ulaşılmaz kılmaya çalışıyor. Ki işe yaramadığı da söylenemez. Her ne kadar fake bir atraction yaratıyor olsa da. 

Clubhose’da Para Kazanılabilir Mi? 

2020 yılında piyasaya çıkan Clubehouse şu an 1 milyon dolar değerinde ve yaklaşık 2 milyon kişilik kullanıcı ağına sahip. Gelir planlamasının Patreon’a benzeri bir hizmet sunacığı düşünülen platformun belli bir komisyon alıp almayacağı henüz tam olarak netleşmiş değil.

Kimler Bu Platform’da?

SpaceX’in kurucusu Elon Musk’tan Nevzat Aydın’a Gülben Ergen’den tarihçi yazar Emrah Safa Gürkan’a kadar geniş bir konuşan skalası var. Hatta siyasetçiler bile Clubhouse'da! Örneğin dün Ahmet Davutoğlu çok katılımlı bir toplantı gerçekleştirdi. Gazetecilik dünyası da kendine Clubhouse'da bir alternatif kapı araladı. Bundan sonra hep beraber Clubhouse'ın gelişimini izliyor olacağız.SATIŞ ÖNCESİ DESTEK & SORULARINIZ İÇİN 09:00-18:00 ARASINDA ARAYABİLİRSİNİZ.
Teklif Al
Şimdi Ara
Whatsapp İletişim