0
Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri Nelerdir?
 • Tarih : 2021-03-02 16:38:23
 • Yazar : Scout Teknoloji

Dijital çağ ve altyapı teknolojileri ilerledikçe ve daha fazla görünür kılındıkça sosyal medya platformlarını kullanımımız hızla artıyor. Buna örnek olarak şunu söyleyebiliriz ki sadece Facebook, dünyadaki toplam internet kullanımı trafiğinin %30’un dan fazlasını elinde bulunduruyor. Durum böyleyken, doğru kitlelere erişebilmek ve bu kitleler ile etkili ve istikrarı iletişimi kurabilmek için markalar sosyal medya yönetimini artık daha da gerekli buluyor. Bunun yanında pek çok şirket sosyal medyanın çağımızda ki önemini ve değerinin yerini kavrasa da hepsi yeterli başarıda sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturamıyor bundan dolayı da yeterli sonuç alamıyor. Biz aşağıda okuyacağınız yazımızda bazı temel ve pratik adımlarla etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmaya çalışan markalara yol haritası olmak istiyoruz. 

1) Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın! 

 

Zamanınızı ve emek yatırımınızı doğru kaynak ve kanallara kullandığınızdan emin misiniz? Doğru sosyal medya kanallarını seçmek etkili ve başarılı bir sosyal medya pazarlama sürecinde olmazsa olmaz etmenlerdendir. Fakat doğru kanalları seçebilmeniz için hedef kitlenizi doğru tanımlamanız gerekmektedir.  Bu hedef kitlenin hangi sosyal medya mecralarını kullandığı, buralarda ne kadar zaman harcadığı, hangi saatlerde aktif oldukları ve takipçileri ile nasıl etkileştiklerini öğrenmeye çalışın. Şuna emin olabilirsiniz ki hedef kitlenizi iyi tanıdıkça daha iyi bir sosyal medya pazarlama stratejisi planlaması yapacaksınız. 

2) Hedef Koyun 

 

Sosyal medya pazarlama stratejinizle gerçekten neye ulaşmak istiyorsunuz? Firmanızın bilinirliliğini mi arttırmak istiyorsunuz yoksa takipçi sayınız mı artsın ya da daha çok satış yapmayı mı hedefliyorsunuz? Bunları önceden belirlemek her sosyal medya pazarlama planlaması için gerçek anlamda bir mihenk taşıdır. Eğer nereye varmaya çalıştığınızı bilmiyorsanız performansınızı belirli bir kıstas ile ölçemezsiniz. Sosyal medya pazarlama stratejiniz aşağıdaki 5 temel hedefe uymak zorundadır; 

 • Spesifik: Sosyal medya hedefleriniz açık ve tanımlanmış olmalı. 

 • Ölçülebilir: Hedeflerinizin ilerleyişini ölçebiliyor olmalısınız. 

 • Ulaşılabilir: Ulaşabileceğiniz hedefler belirlemelisiniz. 

 • Gerçekçi: Hedeflerinizi zamana, kaynaklara ve pazarlama bütçenize göre belirlemelisiniz. 

 • Zamana Duyarlı: Raporlama ve takip için hedeflerinizi belirli bir zaman diliminde gerçekleştirebilecek şekilde koymalısınız. 


3) Mevcut Sosyal Medya Varlığınızı Denetleyin 


Hedef kitlenizi ana çerçeve ile belirlemiş bulundunuz, emekleriniz için açık hedefler koydunuz. Sıra geldi mevcut sosyal medya pazarlama varlığınızı denetleyip nasıl ilerleyeceğiniz belirlemekte olacak. Bulunduğunuz mevcut sosyal medya alanını bilmeden işiniz için efektif ve gerçekçi bir sosyal medya pazarlama planı oluşturamazsınız. Peki gel gelelim mevcut olan sosyal medya varlık konumunuzu nasıl denetlersiniz?  

 • - Hangi sosyal medya platformlarında en çok aktifsiniz? 

 • - Bu ağlardaki profilleriniz komple iyileştirilmiş mi? 

 • - Her bir ağda kaç takipçiniz var? 

 • - Hangi platform size en çok yatırım getirisi sağlıyor? 

 • - Rakiplerinize göre sosyal medya mevcudiyetiniz ne durumda? 

Sosyal medya pazarlama stratejinizde ki hedeflerinize göre her zaman için konumlandığınız sosyal medya varlığınızı denetlemelisiniz ki daha isabetli kararlar alabilin. 4) Sizin İçin En Verimli Olacak Sosyal Medya Yönetim Aracını Seçin 


Araçlar zorlu görevlerin kolayca başarıya ulaşabilmesini sağlar ve bu sosyal medya pazarlama araçları için de geçerlidir. En iyi sosyal medya işletimi araçlarını seçmek sadece görevinizi kolaylaştırmaz, aynı zamanda size oldukça zaman kazandırır. Fakat burada doğru aracı seçmek göz korkutucu bir görev gibi gelebilir, her sosyal medya aracı kendinin çok efektif olduğunu iddia eder. En iyisini nasıl seçmelisiniz? İşiniz için en iyi sosyal medya aracını seçerken şu soruları sormalısınız: 

 • - Sosyal medya ile neye ulaşmak istiyorsunuz? 

 • - Sizi sosyal medya aracı bakmaya ne teşvik etti? 

 • - Hangi sosyal medya ağını hedeflemek istiyorsunuz? 

 • - Ücretli sosyal medya kampanyaları mı düzenlemek istiyorsunuz? 

 • - Sosyal dinleme mi yapmak istiyorsunuz? 


5) Artık İçeriğinizi Oluşturun ve Düzenleyin 

 

Sosyal medya stratejiniz başarı ya da başarısızlığı oluşturup sizin düzenleyeceğiniz içeriğe bağlı olarak belirli hale gelecektir. Genellikle bu platformda ki kitlelerin en iyi tepki verdiği tarzda içerik konularının bazıları: 

 • - İnsanların problemlerini çözen eğlenceli ve işe yarar içerikler. 

 • - Bilinirliliği yayan içerikler (örn: adım adım rehberler). 

 • - Listeler. 

 • - Çekilişler, yarışmalar ve bedava şeyler. 

 • - Kuponlar ve promosyonlar. 

Sosyal medya için içerik oluşturup düzenlerken anahtar nokta paylaştığınız içeriğin kitle bazlı olmasından emin olmaktır. Bu etkileşimi maksimum düzeye getirmek ve marka bilinirliliğini arttırmanıza yardımcı olacaktır. 


6) Sıra Geldi Analiz İyileştirmeye 


En başarılı dijital ağ pazarlamacıları dahi sosyal medya pazarlama planlarını deneme yanılma ve hata verme sıklık-seviyelerine göre yeniden değerlendirir. Sosyal medya pazarlama stratejinizde ki verileri analiz ederek planınızı iyileştirmek başarıda önemli bir rol oynar. Ayrıca ana maddeleri takip ve analiz ederek yatırım getirinizi arttırabilecek olacağınızı da unutmayın. Optimal başarılarınız için ince ayarlamalar yapmalısınız.  Unutmayın, başarılı bir sosyal medya planı asla değiştirilemez olmamalıdır. Sosyal platformlarda pazarlama doğası gereği gelişim gösteren bir iştir ve sürekli kendini yenileyen, geliştiren bir yapıya sahip olmalıdır. 

Sonuç olarak, bu sizin işiniz için sıkıcı ve yorucu bir görev halinde olmamalıdır. Eğer bu yazımızı okuyup, dikkate alırsanız sizin için etkili olabileceğinin garantisini veriyoruz. 

 SATIŞ ÖNCESİ DESTEK & SORULARINIZ İÇİN 09:00-18:00 ARASINDA ARAYABİLİRSİNİZ.
Teklif Al
Şimdi Ara
Whatsapp İletişim
cialis dowsgame türkçe porno izle