0
Türkiye 2020'de E-Ticaret Rekoru Kırdı
  • Tarih : 2021-01-08 13:30:59
  • Yazar : Scout Teknoloji


E-ticaret sitelerinin ödeme altyapı sağlayıcısı Iyzico’nun veri analizi, COVID-19 salgının da etkisiyle e-ticaret dünyasında yaşanan yükselişi bir kez daha ortaya koydu. 

Pandeminin etkisiyle e-ticaret bu yıl rekor bir büyüme gerçekleştirdi. Türkiye'de her yıl ortalama yüzde 35 gibi bir rakamla büyüyen e ticarette, kullanılan banka ve kredi kartı sayısının pandeminin ilk 3 ayında, yani mart, nisan ve mayısta 8 milyon arttığının gözlemlendiğini kaydedildi. 

"Süpermarket kategorisi 5 kat büyüdü" 

Kasım ayı ile indirimlerin yıldızlarında elektronik alet, beyaz eşya gibi kategorilerde satış artışı yaşanması beklenirken bu dönemde okullarında kapanması ile birlikte süpermarket satışlarında fazlasıyla artış yaşandı. Mart ayından bu yana geçen yıla göre 5 kat büyüme gösteren süpermarket kategorisi en büyük artışla liderliği aldı. 

Aynı şekilde o dönemlerde günümüzün tamamını evde geçirdiğimiz için ev alışverişi, kitap, oyuncak, hobi malzemeleri gibi mağazaların satışları da fazlasıyla arttı. 

‘’Gündelik eşya mağazalarında artış’’  

Aynı şekilde o dönemlerde günümüzün tamamını evde geçirdiğimiz için ev alışverişi, kitap, oyuncak, hobi malzemeleri gibi mağazaların satışları da fazlasıyla arttı. Gündelik eşya mağazaları yüzde 219 işlem adedi artışı ve yüzde 230 işlem hacmi artışıyla büyük ilgi gördü. 

Öğle saatleri tercih edildi ve Erkekler daha çok harcama yaptı 

Yapılan araştırmalardan gördüğümüz kadarıyla işlem adedinin en fazla olduğu ve sepet tutarının en yüksek olduğu zaman dilimi 11.00 ile 14.00 arası saatler oldu. Ortalama sepet tutarı ise 160 tl ile 320 tl arasında değişti. Ayrıca; erkeklerin sepet ortalaması yüzde 11 artarak 180 TL’yi bulurken, kadınların sepet ortalaması yüzde 18 artarak 160 TL oldu.  

Pandemi etkisiyle Türkiye, 2020'de e-ticaret rekoru kırdı - ParaAnaliz

‘’Taksitli alışveriş tercih edildi’’ 

2019’da kredi kartı ile yapılan işlemlerde 147 TL olan tek çekim sepet tutarı 2020’de 171 TL olarak artış gösterdi. Bunun yanında 2019’da kredi kartıyla yapılan işlemlerin yüzde 70’ini oluşturan tek çekim alışveriş oranı, 2020’de yüzde 67’ye geriledi. İki ve üzeri taksitlerdeki ortalama sepet tutarı 200 TL’nin üzerinde seyretti.

Bizler de sizler gibi; ekonomik olarak bu zor dönemlerden geçerken fazla tüketim alışkanlığı bizleri nasıl etkileyecek merak içerisinde bekliyoruz. SATIŞ ÖNCESİ DESTEK & SORULARINIZ İÇİN 09:00-18:00 ARASINDA ARAYABİLİRSİNİZ.
Teklif Al
Şimdi Ara
Whatsapp İletişim