0
Whatsapp vs Telegram vs Signal
  • Tarih : 2021-01-15 15:24:04
  • Yazar : Scout Teknoloji


Whatsapp'ın kullanıcı sözleşmesini değiştirmesi ardından Türkiye’de ardı arkası kesilmeyen tartışmalar koptu. Özellikle Telegram ve Signal binlece kullanıcı tarafından indirildi ancak kimse ne yapacağını tam olarak bilemiyor. Peki hangisi daha güvenli: Whatsapp mı Telegram mı yoksa Signal mi?

Whatsapp’tan kaçarken Telegram’a tutulmak diyelim biz siz anlayın. Çünkü Telegram’ın da gizlilik konusunda Whatsapp’tan farklı olduğunu söyleyemeyiz. Uzmanlar Telegram’ı tercih etmektense Whatsapp’ta kalmanızın daha güvenilir olabileceğini dahi söylüyor. Ancak gerçekten güvenli bir iletişim istiyorsanız, Signal’den şaşmayın diyenler var.

Güvenlik konusunda bakın bu üç uygulama neler içeriyor: 

 

Bu tablo neler söylüyor? Diyor ki Whatsapp ve Signal mesajlarınızın üçüncü kişiler tarafından okunmasını engellleyen uçtan uca şifreleme sistemini kullanıyor. Telegram’da ise bu özellik yok. Tam aksine sadece gizli sohbetlerde bu özelliği sağlıyor size. Tüm sohbetlerde sağlanmıyor.  

Teyit.org’un detaylı olarak hazırladığı tabloya da bir göz atalım:  

Bu tabloya göre BIP’in gizlilik ve güvenilirlik konusunda çok iç açıcı olduğunu söyleyemeyiz. Ancak gizlilik ve güvenliği önemsiyorsanız bizim önerimiz: Signal. Ayrıca Teyit.org tüm bu tartışmalar arasında neyin doğru konuşulup neyin yanlış konuşulduğunu derledi:  

“Bulgular:

-WhatsApp 4 Ocak 2021’de yeni kullanım koşulları ve gizlilik ilkelerini yayınladı. 

-WhatsApp yayınladığı ilkelerde kullanıcının kabul etmesi halinde Facebook şirketleriyle kullanıcı verileri paylaşılabileceğini belirtiyor. 

-Kullanıcılar 8 Şubat’a kadar metni onaylamazsa WhatsApp’ı kullanamayacak. 

-WhatsApp'ın Facebook'la bilgi paylaşımı 2016'dan beri devam ediyor. Ancak yeni ilkeler ile bunu reddetme hakkınız elinizden alınıyor. 

-WhatsApp gizlilik ilkeleri güncellemesiyle ilgili geri adım atmadı. 

-Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı.” 

Ancak tüm bu tartışmaların üzerine gidin bunu kullanın %100 güvenli demek çok zor çünkü sizin yaklaşımınız aslında neyi kullandığınızdan daha önemli. Kastettiğim bu verilere göz atıp sizin için en uygun online mesajlaşma uygulamasını kullanmanız aynı zamanda güncellemeleri ve kullandığınız uygulamanın güvenlik özelliklerine ve teknik detaylarına hakim olmanız. Bu yaklaşım ile daha güvende olacaksınızdır. 

Keyifli hafta sonları. SATIŞ ÖNCESİ DESTEK & SORULARINIZ İÇİN 09:00-18:00 ARASINDA ARAYABİLİRSİNİZ.
Teklif Al
Şimdi Ara
Whatsapp İletişim