0
WordPress'te 500 Dahili Sunucu Hatası Nasıl Onarılır?
  • Tarih : 2021-02-16 12:07:53
  • Yazar : Scout Teknoloji

 


Dahili sunucu hatası, en yaygın WordPress hatalarından biridir. Hata başka bir bilgi vermediğinden, oldukça sinir bozucu olabiliyor. Bu yazıda, WordPress'te ki dahili sunucu hatasını kolayca nasıl düzelteceğiniz konusunda yönlendirme yapacağız. WordPress'te Dahili Sunucu Hatasına Neden Olan Nedir? 


Dahili sunucu hatası WordPress'e özgü değildir. Herhangi web sunucusunda çalışan bir web sitesinde olabilir. Bu hatanın doğası gereği geliştiriciye uyarı vermez. Dahili bir sunucu hatasını nasıl düzelteceğinizi sormak, doktorunuza ağrının nerede olduğunu söylemeden ağrıyı nasıl düzelteceğini sorması gibidir. WordPress'te olan dahili sunucu hatası genellikle eklenti veya tema işlevlerinden kaynaklanır. WordPress'te bildiğimiz dahili sunucu hatasının diğer olası nedenleri şunlardır: "bozuk htaccess dosyası" ve "PHP bellek sınırı". 


Dahili sunucu hatasının yalnızca sitenin geri kalanı düzgün çalışırken yönetici alanına erişmeye çalıştığınızda ortaya çıktığını gözlemlersiniz. Bununla birlikte, şimdi WordPress'teki dahili sunucu hatasını nasıl gidereceğimize bir göz atalım. 


Bozuk .htaccess dosyasının denetlenmesi WordPress'teki dahili sunucu hatasını giderirken yapmanız gereken ilk şeydir. Bunu, ana ".htaccess" dosyanızı ".htaccess_old" gibi bir adla yeniden adlandırarak yapabilirsiniz. ".Htaccess dosyasını " yeniden adlandırmak için, hosting hesabınızın cPanel kontrol panelinde FTP veya dosya yöneticisi uygulamasını kullanarak sitenizde oturum açmanız gerekir. 


Bağlandıktan sonra .htaccess dosyası, wp-content, wp-admin ve wp-includes gibi klasörleri göreceğiniz aynı dizinde yer alacaktır. .Htaccess dosyasını yeniden adlandırdıktan sonra, bunun sorunu çözüp çözmediğini görmek için sitenizi ziyaret etmeyi denemeniz gerekmektedir. Diğer adımlara devam etmeden önce, WordPress yönetici alanında Ayarlar» Kalıcı bağlantılar sayfasına gittiğinizden ve herhangi bir değişiklik yapmadan kaydet düğmesini tıkladığınızdan emin olmalısınız. 


Bu, gönderi sayfalarınızın 404 hatası vermemesini sağlamak için uygun yeniden yazma kurallarına sahip yeni bir .htaccess dosyası oluşturacaktır. Bozuk olan .htaccess dosyası çözümünü kontrol etmek sizin için işe yaramadıysa, bu makaleyi okumaya devam etmeniz gerekebilir. PHP bellek sınırını artırmak PHP bellek limitinizi tüketiyorsanız bazen dahili sunucu hatası oluşabilir. Dahili sunucu hatasını yalnızca WordPress yöneticinize giriş yapmaya veya wp-admin'e bir resim yüklemeye çalıştığınızda görüyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek bellek sınırını artırmalısınız: Php.ini adlı boş bir metin dosyası oluşturun.


-Bu kodu oraya yapıştırın: Bellek = 64MB 
-Dosyayı kaydedin. 
-FTP kullanarak / wp-admin / klasörünüze yükleyin. 


Hafıza limitinizi tüketen nedeni bulmanız gerekiyor. Bu, kötü kodlanmış bir eklenti veya hatta bir tema işlevi olabilir. Kesin teşhisi bulmanıza yardımcı olmak için WordPress web barındırma şirketinizden sunucu günlüklerine bakmanızı şiddetle tavsiye ederiz. PHP bellek sınırını artırmak sorunu sizin için çözülmediyse, tüm eklentileri devre dışı bırakın. Yukarıdaki çözümlerden hiçbiri sizin için işe yaramadıysa, bu hata büyük olasılıkla belirli bir eklentiden kaynaklanmak ya da birbirleriyle iyi çalışamayan eklentiler vardır. Ne yazık ki bunu öğrenmenin kolay bir yolu yok.                                                   

Tüm WordPress eklentilerini aynı anda devre dışı bırakmanız gerekir. Tüm eklentileri devre dışı bırakmak hatayı düzelttiyse, hataya neden olanın eklentilerden birinin olduğunu anlayabilirsiniz. 


WordPress yönetici alanına gidin ve "Eklentiler" e tıklayın. Şimdi, soruna neden olan eklentiyi bulana kadar her seferinde bir eklentiyi yeniden etkinleştirmeniz gerekiyor. Bu eklentiden kurtulun ve hatayı eklenti yazarına bildirin. Çekirdek dosyaları yeniden yükleme eklenti seçeneği dahili sunucu hatasını düzeltmediyse, yeni bir WordPress kurulumu yapmak yerine, wp-admin ve wp-includes klasörünü yeniden yüklemek daha mantıklı olacaktır. 


Bu, bilgilerinizin hiçbirini yok etmez, ancak herhangi bir dosyanın bozulması durumunda sorunu çözebilecek bir yöntemdir. Öncelikle, WordPress.org web sitesini ziyaret etmeniz ve İndir düğmesine tıklamanız gerekecektir. Bu, WordPress zip dosyasını bilgisayarınıza yükleyecektir. Zip dosyasını çıkarmanız ve içinde bir wordpress klasörü bulmanız gerekiyor. Ardından, bir FTP istemcisi kullanarak WordPress web sitenize bağlanmanız gerekir. Bağlandıktan sonra web sitenizin içinde wp-admin, wp-includes, wp-content klasörlerinin bulunduğu dosyaya gidin. Sol sütunda bilgisayarınızdaki WordPress klasörünü açın. Şimdi wp includes ve wp-admin klasörlerine sağ tıklayıp "Yükle"yi seçmelisiniz. 


FTP istemciniz bu klasörü sunucunuza aktaracaktır. Dosyaların üzerine yazmak isteyip istemediğinizi soracaktır. "Üzerine yaz"ı ve ardından "Her zaman bu eylemi kullan"ı seçin. FTP istemciniz artık eski WordPress dosyalarınızı daha yeni olan dosyalarla değiştirecek. WordPress dosyalarınız bozulmuşsa, bu adım sizin için dahili sunucu hatasını düzeltir. 


Bu makalenin, WordPress'teki dahili sunucu hatasını düzeltmenize yardımcı olacağını umuyoruz. İyi çalışmalar!SATIŞ ÖNCESİ DESTEK & SORULARINIZ İÇİN 09:00-18:00 ARASINDA ARAYABİLİRSİNİZ.
Teklif Al
Şimdi Ara
Whatsapp İletişim