0
Youtube’da Artık Türkiye’de
  • Tarih : 2020-12-18 12:28:52
  • Yazar : Scout Teknoloji


Geçtiğimiz günlerde Netflix’in açıkladığı Türkiye’de temsilcilik açma kararı ardından Youtube’da Türkiye’de temsilcilik açmaya karar verdiğini duyurdu. Peki bu ne demek oluyor? Bu mecralar neden Türkiye’de temsilcilik açıyorlar? 

Netflix’de Türkiye’de

1 Ekim'de yürürlüğe giren ve "Sosyal Medya Yasası" olarak da ifade edilen 7253 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" kapsamında yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketlerinin 2 Kasım'a kadar ülkeye temsilci atamaları gerekiyordu. Bu tarih geçti ancak Netflix ve Youtube haricinde diğer sosyal medya platformları Türkiye’de temsilcilik açmadı.

İlk temsilcilik açma adımını atan Netflix oldu. Netflix'in Kurucusu ve eş CEO'su Reed Hastings’ten de bu gelişmeyle ilgili bir açıklama gelmişti. Hastings; Türkiye'nin, zengin kültürü ve köklü hikaye anlatma geleneği ile kendileri için çok değerli bir ülke olduğunu ifade etti ve ekledi, "Muhteşem bir şehir olan İstanbul'da ofis açacak olmak bizi gururlandırıyor. Türkiye'ye yönelik bağlılığımızı net bir şekilde ortaya koyan bu karar, dünyanın dört bir yanında keyifle izlenecek daha fazla Türk yapımı üretmemize katkı sağlayacak. Türkiye'deki 3 milyonu aşkın üyemize ve tüm paydaşlarımıza destekleri için teşekkür ederiz.” Ayrıca Netflix Türkiye Orijinal İçerik Direktörü Pelin Diştaş’da müjdeyi söyle duyurdu, “Ülkemizin özgün hikayelerini, 195 milyon Netflix üyesine sunmaya devam edeceğiz!”

"Türkiye'deki Çok Sesli Özgün Dünyayı İlgiyle Takip Ediyoruz"

Bu gelişmeler ardından dün Youtube blog sayfasında yaptığı bir açıklama ile Türkiye’de bir temsilcilik açacağını duyurdu. Onlar da yaptıkları açıklamada Türkiye’deki kullanıcılarına seslenerek şunları söyledi, “YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyor, her gün on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz. Bunun bilinciyle ve ilkelerimize bağlı kalarak YouTube için yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık.” 

İşin ilginç yanı, Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a önce 10’ar milyon daha sonra da 30’ar milyon TL ceza kesilmişti. Youtube bu cezanın ardından temsilcilik açma kararı aldığını duyurdu. 

Tüm bu diğer platformlardan olumlu veya olumsuz hiçbir adım atılmadı ve ne olacağı merak konusu. Çünkü eğer şirketler ocak ayına kadar temsilci belirlemezlerse reklam yasağına ve kademeli olarak erişim hızı sınırlamasına maruz kalacaklar. Kafaları kurcalayan bir diğer soru ise Türkiye bu platformlardan neden temsilcilik açmasını istiyor? 

Neden temsilcilik açılıyor? 

Temsilcilik açılmasının temel sebebi sosyal medya platformlarının hukuki bir zemine oturtmak istenmesi. Örneğin temsilciler aracılığıyla bireysel şikayetler alınacak ve 48 saat içerisinde temsilcilik tarafından içeriğin kaldırılmasına olumlu veya olumsuz bir cevap vermek gerekiyor olacak. 

Hukuka aykırılığı hakim veya mahkeme kararı ile tespit edilen içeriğin sosyal ağ sağlayıcıya bildirilmesi durumunda, bildirime rağmen 24 saat içinde içeriği çıkarmayan veya erişimi engellemeyen sosyal ağ sağlayıcı, doğan zararların tazmin edilmesinden sorumlu olacak. 

Yani burada kurumların üzerine büyük bir sorumluluk düşüyor. 

Sosyal medya yasasına dair birçok tartışma alıp başını giderken platformlarda yavaş yavaş kararlarını veriyor.  

Bakalım ilerleyen süreçlerde bu platformların Türkiye’ye birer temsilcilikle girişi neleri getirecek? Ayrıca temsilcilik açmamaları durumunda platformlar kapanacak mı sorusu da kullanıcıların merak ettiği önemli sorulardan.  SATIŞ ÖNCESİ DESTEK & SORULARINIZ İÇİN 09:00-18:00 ARASINDA ARAYABİLİRSİNİZ.
Teklif Al
Şimdi Ara
Whatsapp İletişim