0

REKLAM YÖNETİMİ

voopo voip

Reklam Yönetimi Nedir? 


Reklam yönetimi; bir işletme, marka ile ilgili yapılan reklam ve pazarlama stratejisine verilen isimdir. Özellikle internet ortamında çok fazla pazarlama aracı bulunduğundan, reklam veren bu alanda uzman değilse, verimsiz ve maliyetli reklamlar yapacağından, reklam yönetimi uzmanları ile çalışma sistemini benimser. Reklam yönetiminde verimlilik esastır. Reklam verilmeden önce hedeflemeler; ‘’Kitle Hedefleme’’, ‘’İçerik Hedefleme’’ ve ‘’Cihaz Hedefleme’’ olarak üç grupta incelenir. 


Kitle Hedefleme 


Kitle hedefleme, reklamınızın ulaşacağı kitle hakkında seçim yapmanızı sağlayan reklam şeklidir. Demografik hedefleme, pazar kitlesi, benzer kitleler, yeniden pazarlama gibi alanlara ayrılır. 


Buyurun bu alanları inceleyelim; 


Demografik Hedefleme: Bu reklam stratejisinde, reklamı görüntüleyecek olanların konum, yaş, cinsiyet gibi özelliklerine göre seçilmesini sağlayabilirsiniz. 

Pazar Kitlesi: Eğer bir ürün satıyorsanız en etkili reklam şeklidir. Bu hedefleme yöntemiyle; daha önce internette sattığınız ürüne benzer ürünleri araştıran veya satın alan kişiler varsa reklamlarınız bu kişilere gösterilir ve satış şansınız %60 oranında yükselir. 

Benzer Kitleler: Kullanıcıların ilgi alanlarına göre reklam verme biçimidir. Yayınladığınız reklamlar, sadece belirlediğiniz ürün ve hizmetlerle ilgilenen kişilere gösterilir. Reklamın gösterileceği kişiler, kişilerin internet ve tarayıcı geçmişlerine göre seçilir. 

Yeniden Pazarlama: Daha önce internet sitenizi ziyaret edip çıkan kişilerin tespit edilmesi ve bu reklamların yeniden gösterilmesini sağlar. Sosyal Medya Reklam Yönetimi - SEO Gezegeni 

 

İçerik Hedefleme 

İçerik hedefleme, kitleden farklı olarak kullanıcıların ilgilendikleri içeriklere göre reklam gösterimi yapılmasına olanak tanır. İçerikler reklam şirketine bildirilir, kitleyi reklam şirketi seçer. 

Konu: Metin, dil, bağlantı yapısı ve sayfa yapısı faktörleri göz önünde bulundurularak, sizin seçtiğiniz konularla alakalı kişilere reklam gösterimi yapılmasını sağlar. 

Anahtar Kelime: Bir veya birkaç anahtar kelime seçmeniz istenir. Reklamlarınız; bu anahtar kelimeleri daha önce internet üzerinde araştıran ve kullanan kişilere gösterilir. Bu da reklamların alakasız kişilere değil, daha ilgili kişilere iletilmesini sağlar. Ücret / verim açısından etkili bir reklam şeklidir. 

 

Cihaz Hedefleme 

Reklamlarınızın hangi cihazlarda daha fazla görüntüleneceğini seçtiğiniz reklam biçimidir. Her cihaz için farklı reklam boyutları mevcuttur.  

Örneğin; bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler ve televizyonlar için dört farklı reklam boyutu vardır. Ölçülere göre hazırlanan reklamlar reklam şirketine iletilir ve reklam şirketi cihaza göre görüntüleme sağlar. Böylece kayma, kesilme olmadan kişiler reklamları net ve tam olarak görüntüleyebilir. 

Bilgisayarlar: Bunlar 7 inçten daha büyük ekrana sahip masaüstü veya dizüstü cihazlardır. Bu seçeneği belirleyerek, bilgisayarlarda yayınlanan tüm reklam envanterlerine erişebilirsiniz.   

Mobil cihazlar: Bunlar telefonların da dahil olduğu elde kullanılan cihazlardır  

Tablet: Tabletler, aralarında telefonların da bulunması gerekmeyen mobil cihazlardır. 

TV ekranları: Akıllı TV'ler, oyun konsolları ve TV'ye bağlanan cihazlarda televizyon içeriği yayınlayan cihazlardır. Bu hedefleme seçeneği yalnızca Görüntülü Reklam Ağı ve Video kampanyalarında kullanılabilir. 

 

Neden Biz? 

Herkes reklam verebilir fakat herkes reklam stratejisi belirleyemez. Gözden çıkardığınız ücretten tam verim alabilmek için reklam stratejinizi ve planlamanızı iyi oluşturmanız şarttır. 

Reklamınız çok kez tıklanıp hiç sipariş almayabilir, ya da bir iki kez tıklanıp çok sipariş alabilir. Tüm bu detayların profesyonel yönetiminden faydalanmak için Scout Teknoloji’ye ulaşın. 

DİJİTAL REKLAM YÖNETİMİ İÇİN HEMEN TEKLİF AL

Teklif Al
Şimdi Ara
Whatsapp İletişim